lauantai 21. toukokuuta 2016

Alanyan jalkapalloseura AlanyasporToukokuussa Alanyassa ei voinut olla huomaamatta ympäriinsä liehuvia oranssi-vihreitä lippuja. Ne ovat Alanyan oman jalkapalloseuran värit. Ykkösdivisioonassa pelaava vuonna 1948 perustettu Alanyaspor -seura pääsi pelaamaan noususta Turkin Superliigaan, jonka vuoksi joukkuetta kannustettiin näyttävästi katukuvassa.

Myös pelaajat lähetettiin näyttävästi matkaan kohti pelikenttiä. Saimme olla mukana todistamassa sitä eräänä iltana istuskellessamme terassilla Atatürk bulevardin varrella. Soihdut paloivat, torvet soivat ja ihmiset kerääntyivät kadun varrelle kannustamaan ja taputtamaan.Turkin Superliiga on jalkapallon korkein sarjataso, jossa pelaa 18 turkkilaista joukkuetta. Kauden aikana joukkueet kohtaavat toisensa kaksi kertaa ja kolme heikointa joukkuetta putoaa alemmalle sarjatasolle, josta kolme joukkuetta nousee niiden tilalle. Tunnetuimpia Superliigan joukkueista ovat eniten mestaruuksia keränneet Istanbulilaiset jalkapalloseurat Galatasaray ja Fenerbahçe.

Alanyaspor -seuran kotiottelut pelataan Alanyan Oba Stadionilla. Mikäli matka Superliigaan jatkuu, tullaan Oba Stadionilla näkemään tunnettuja joukkueita, eikä niitä tarvitse lähteä katsomaan muihin kaupunkeihin.

Oma urheilutietämykseni rajoittuu lähinnä jääkiekon MM-otteluiden seuraamiseen, joten lisää Alanyaspor -seuran matkasta Turkin Superliigaan voi lukea joukkueen omilta kotisivuilta:
» Alanyaspor, www.alanyaspor.org.tr


Ei kommentteja:

Lähetä kommentti